Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Taková normální věc

5. 06. 2017 16:26:16
Je těžké chtít někomu bezbrannému pomoci, když jsme na tu pomoc sami. Ale přesto má smysl pomáhat. Aby si ti neřádi, kteří jim dělají ze života peklo, nemysleli, že je to takhle v pořádku a že jim všechno projde.

Kroužek skončil a Johana se chystala domů. Pomalu si balila věci do batůžku, aby tu nic nezapomněla. Malovali dnes venku a měli s sebou akrylové barvy, vodu, plátna a stojany. Tohle všechno teď bude potřeba odnést do auta z učebny ve druhém patře. Kdyby tu něco omylem nechala, za týden se s tím téměř určitě nesetká. Děti se rozprchly domů, některé odcházely samy, na jiné čekali dole ve vestibulu školy rodiče. S tím, že jí některý z těch rozjívenců pomůže, už dávno nepočítala. S povzdechem popadla do každé ruky dva stojany a mířila ke dveřím učebny. Najednou sebou trhla leknutím. Ve dveřích stála jakási vyčouhlá postava.
„Nechceš pomoct?“ Po hlase poznala Berta, nadaného staršího kluka, který na sebe moc rád upozorňoval. A ne vždycky vhod.
„Budeš hodný. Můžeš vzít nějaké stojany, prosím?“ Zeptala se vděčně.
Kluk beze slova popadl do každé ruky dva stojany a vyrazil ze schodů dolů. Johana došla se svým nákladem až k autu zaparkovanému před školou, odemkla auto a začala nakládat. Bert se svým nákladem někam zmizel. Johana zamkla auto, vrátila se nazpátek do školy a našla ho vmáčklého ve výklenku haly, stojany opřené o protější stěnu.
„Ty ses mi chtěl schovat?“ Podivila se Johana.
Mlčky zavrtěl hlavou. Pak se rozpovídal: „Jel kolem můj nevlastní táta a nechtěl jsem, aby mě viděl. Pořád mě mlátí, často i pro nic za nic, když má blbou náladu. Ani domů se mi kvůli němu nechce. Čekám, až přijde máma. To si na mně tolik netroufá.“
Johana popadla zbylé stojany a odnesla je do auta sama. Pak se vrátila k Bertovi .
„ Chceš jít se mnou nahoru a vyprávět mi o tom?“ Zeptala se ho.
Beze slova vyrazil po schodech nahoru. Rozpovídal se až ve třídě.
„ Nemá teď ani práci. Máma ho živí, on jí s ničím nepomáhá. Když dostane podporu, jde do hospody a tam nasává. Pak někdy jednu vrazí i mámě. Druhý den potom slibuje, že se polepší. Chvíli pak nechá na pokoji aspoň mámu, ale mně skoro každý den mlátí a nutí klečet na dlažbě v předsíni, která je hrozně studená a tvrdá. Ségra se ho taky bojí.“ Vysypal to všechno ze sebe téměř jedním dechem.“
Johana vzala vytáhlého kluka impulsivně kolem ramen: „ To ale není v pořádku. A máma o tom ví, že se takhle k tobě chová? Zkoušel jsi s ní o tom mluvit?“
Mávl rezignovaně rukou: „ Už mockrát. Prej bych bez něj zvlčil a ona by mě nezvládla. Prej že je s ním kvůli mně. Ale ona se ho prostě bojí. Nikdy se s ním nerozejde. Má strach, že by se jí mstil. A svádí to na moje zlobení.“
Popadli každý další várku malířských potřeb a scházeli ze schodů.
„Nechceš jít na chvilku k nám domů a počkat tam, až se máma vrátí z práce?“ Napadlo Johanu.
„To je dobrý, venku je hezky, půjdu se na chvilku projít.“ Odpověděl Bert.
Johana měla rozhovoru plnou hlavu. Marně přemýšlela, jak by se dalo Bertovi pomoci. Nakonec se vrátila zpátky do školy a zaklepala na ředitelnu.

„ To máte těžké.“ Povzdechl si postarší plešatý ředitel, kterého odhadovala tak maximálně pět let před důchodem, když mu Johana o Bertově trápení vyprávěla. „Do toho, co se děje mimo školu, my zasahovat nesmíme. Kluk má občas modřiny, ale který kluk je nemá, že? A on taky zlobí. Zlobí nás tady ve škole a určitě zlobí i doma. K tomu, abychom to nahlásili na sociálku, máme málo indicií. Ale můžete to zkusit to na sociálce oznámit vy. Jako sousedka, například. Pokud se ovšem nebojíte. Ten pán dovede být opravdu dost nepříjemný.“

Johana se nebála. Vyťukala číslo sociálky ještě předtím, než dorazila domů a jakési sociální pracovnici,která podle hlasu byla zřejmě krátce po maturitě, vyprávěla o Bertově trápení. Slečna jí slíbila, že to celé prošetří. Jak ale takový případ bude řešit taková mladá slečna?
Je vůbec v Johaniných silách pomoci klukovi jako je Bert, pokud víme, že ho někdo týrá?
Jak může řešit takové případy třeba vedoucí kroužku , sousedka , učitelka v lidušce?
Johana to samozřejmě netušila. Je opravdu těžké pomoct cizímu děcku, když to ani jeho nejbližší nedovedou.

Autor: Martina Studzinská | pondělí 5.6.2017 16:26 | karma článku: 11.73 | přečteno: 265x

Další články blogera

Martina Studzinská

Třída all inclusiv

...aneb malé "třídní foto", tedy popis toho, co musí český učitel v průměrné třídě zvládnout za dopoledne. Připočtěme k tomu dvě až tři hodiny odpoledne u počítače nad administrativní prací a pár hodin týdně na schůzích.

24.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 37.97 | Přečteno: 4007 | Diskuse

Martina Studzinská

Co všechno musí zvládnout máma

Matky teenagerů se občas dostanou do velmi akčních situací, ve kterých nezřídka překvapí i samy sebe. Leckdy to bývá pořádný adrenalin.

15.9.2017 v 15:02 | Karma článku: 15.72 | Přečteno: 612 | Diskuse

Martina Studzinská

Páteční zašívárna

Je opravdu vysedávání po hospodách a lhaní náš národní sport? Je to nutné nebo se tomu dá důstojně vyhnout?

11.9.2017 v 18:24 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 458 | Diskuse

Martina Studzinská

Proč ta starší generace neumí pořádně anglicky

... „vždyť je to ostuda, všude na nás ta angličtina útočí a starší lidi kolikrát neumějí ani číslovky a třeba padesát základních slovíček.“ Stěžovala si jedna mladší kolegyně té druhé.

1.9.2017 v 19:39 | Karma článku: 44.35 | Přečteno: 11206 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Pěst železné spravedlnosti! Jednou tě člověče dostihne! Nemůžeš ji uniknout!

Na konci našeho života se každý z nás ocitne před realitou nezbytného kroku do neznáma! V bázni a v úzkostlivém tušení spravedlnosti, nepodléhající současným lidským kritériím se nám pak budou jevit všechny věci úplně jinak.

26.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 150 | Diskuse

David Gruber

Evropský den jazyků – jak jsme na tom s cizími jazyky?

Před chvílí jsem absolvoval své povídání na téma cizích jazyků naživo v pořadu Českého rozhlasu Radiofórum. Rozumím tomu, že hostů pořadů je hodně a že jeden každý má prostor pouze v řádu desítek sekund. Nicméně...

26.9.2017 v 13:41 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 284 | Diskuse

Libuse Palkova

Rodinné propletence

Když už jsme v naší soutěžio hledání synonym zmínili tchýni a jiné členy rodiny, mohli bychom se podívat na to, jak často se v literárních titulech objevují různí rodinní příslušníci a jak se v nich reflektují rodinné vztahy.

26.9.2017 v 12:30 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 238 | Diskuse

David Dvořák

K dokonání už jen chybí zahájit tisk Modrého a Žlutého práva.

Komunisti měli pro zjevování té správné a jediné nezpochybnitelné pravdy noviny „Rudé Právo“. EU fanatici a sluníčkáři by mohli v klidu zahájit tisk „Modrého Práva“, resp. „Žlutého Práva".

26.9.2017 v 12:12 | Karma článku: 31.30 | Přečteno: 617 | Diskuse

Martin Schwarz

Křesťanem kvůli muslimům

,Jsem ateista, ale když na to přijde, přidám se na stranu křesťanů a budu bránit naše tradice a hodnoty.'

26.9.2017 v 10:17 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 683 | Diskuse
Počet článků 128 Celková karma 18.71 Průměrná čtenost 588

Jsem sběratelka zajímavých moudrých a poučných příběhů. Potkávám je při svojí práci s lidmi. Některé jen proplují kolem a jiné mi nedají pokoj, dokud je prostě " nenadatlím".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.