Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Májová pohádka o tom, kterak to zpravidla v partnerských vztazích chodí

9. 05. 2017 17:25:07
Je máj, lásky čas. Ale kde ji vzít a nekrást? A pokud ji máme, jak ji udržet? Dovoluji si poskytnout jeden mírně nevážný leč poměrně funkční návod.

Severní princ přijel do Jižního království na námluvy. Bez problémů splnil tři zásnubní úkoly, které pro něj princezna se svými rodiči přichystala: Vylovil z mořského dna její ztracené a rozsypané perly, přemohl bandu nebezpečných loupežníků, kteří řádili na stezce v pohraničních horách a okrádali tam bohaté kupce a vypálil vosí hnízdo na bráně královského paláce. Nic z toho mu nedělalo ani nejmenší problém, ničeho se nezalekl, protože byl do své krásné nevěsty zamilován a tak si žádné nebezpečí nepřipouštěl. Zamilovaní a opilci mívají zkrátka štěstí.
Pak přijela do Severního království Jižní princezna. Byla oblečena bohatě, okázale a svůdně a všichni na ní mohli oči nechat. Své tři zásnubní úkoly splnila taky bez problémů. Vyšila na hedvábí mapu impéria, vzniknuvšího spojením obou mocných království za jedinou noc, upekla princi zásnubní koláč nadívaný brilianty a přesto křupavý a vláčný, přemluvila sto dvacet pět princových ctitelek, že tady už jim pšenka nepokvete, ani s jednou se fyzicky nepoprala, byla přec slušně vychována a nepokazila si při tom všem ani mejkap, ani účes.
Nic nestálo v cestě honosné svatbě. A ta se taky chystala. Oba paláce byly vydrhnuty od nejhlubších studní až po korouhvičky na těch nejvyšších věžích, svatební cukrlata zaplnila ohromný průsmyk v pohraničních velehorách a princezniny svatební šaty měly vlečku, který sahala až k hranici se ženichovou říší a byly pošity hvězdami ze čtyřiadvacetikarátového ryzího zlata. Svatební dort byl vyšší než věž hradní katedrály, kde měli být snoubenci oddáni a hradní garda trénovala salvy, při nichž opadalo v máji veškeré listí ze stromů a zmatení ptáci odlétli do teplých krajin. Bylo s tím starostí, že se z toho ubohá princezna málem psychicky zhroutila. Princ se o takové záležitosti moc nestaral. Zapíjel s kamarády svobodu a leštil si zbroj, ve které si povede k oltáři svou vyvolenou, aby každý věděl, že je své zbrusu nové impérium připraven bránit.

Princezna zůstávala doma v královském paláci a pečovala s pomocí chův o malá princátka, zatímco princ, či teď už spíše mladý král jezdil do boje, protože dřív se tak řešily diplomatické záležitosti. Pro krále to bylo něco podobného jako chodit do práce. Samosebou, že taková práce znamenala pořádnou dávku adrenalinu a milý mladý král se vracel stále častěji domů utrmácený, naštvaný a bez nálady, zatímco jeho mladá krásná paní se na něj celou dobu těšila. Hlavně se těšila na to, jak si spolu v klidu sednou a popovídají si o něčem jiném než o dětech a o kuchyni a úklidu, což zase bylo jejím celodenním zaměstnáním. Ne, že by snad uklízela, ale musela prakticky neustále řešit kvalitu těchto vykonaných činností se služebnictvem, protože palác byl ohromný a ona tu měla celou tu megadomácnost na starosti.

Často se stávalo, že celá natěšená utíkala dolů po palácovém schodišti uvítat svého manžílka a ten na ni vylil škopík své mizerné nálady, jen se za služebnictvem zavřely dveře a oni dva zůstali na chvilku sami. To potom byla celá skleslá a bez energie jako tělo bez duše. A protože se tento scénář příchodů dost pravidelně opakoval, začala mít mladá královna dojem, že ji její manžel už nemá tak rád jako dřív a navštívila starou čarodějnici, aby jí s touhle patálií poradila.

Ani mladý král už si nemyslel, že ho jeho paní miluje. Po několika zklamáních s jeho uvítáním už mu přestala běhat naproti po palácovém schodišti a seděla ve svých komnatách smutná a zamyšlená. Král si myslel, že si našla někoho jiného a vnímal to jako velkou nespravedlnost. Vždyť se tak vzorně staral o rodinu! Stejně jako jeho otec, děd i praděd. A najednou to nestačilo! Byl zmatený a ani trochu tomu nerozuměl. Svěřil se starému vysloužilému vojákovi.

A co že ti dva ostřílení a opálení těm dvěma mladým poradili?

Čarodějnice uvařila mladé královně lektvar na zvýšení sebevědomí. Protože když si taková královna věří, nesleduje tolik, jestli ji ocení ten druhý, začne být prostě v klidu a hned je pro okolí a tím i pro partnera přitažlivější. Zjistí, že péče o rodinu a děti je práce hodně důležitá, možná důležitější než celé to slavné vládnutí.

A voják? "Jó, milosti, co já bych dal za domov, krásnou mladou a oddanou ženu a roztomilé dětičky. Řeknou jim občas, že je mají rád. Té krásné paní i těm malým tím myslím. A přinesou jim z cest dárek. Maličkost, třeba kytičku nebo barevný kamínek."

A protože je to pohádka, dobře to dopadlo. Mladí poslechli zkušené, ustáli partnerskou krizi a zmoudřeli. Paní královna si byla vědoma důležitosti svého poslání a král omezil nesmyslné výboje do světa a udržoval domov, aby v něm panovalo vzájemné pochopení a láska.

Autor: Martina Studzinská | úterý 9.5.2017 17:25 | karma článku: 12.25 | přečteno: 483x

Další články blogera

Martina Studzinská

Třída all inclusiv

...aneb malé "třídní foto", tedy popis toho, co musí český učitel v průměrné třídě zvládnout za dopoledne. Připočtěme k tomu dvě až tři hodiny odpoledne u počítače nad administrativní prací a pár hodin týdně na schůzích.

24.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 37.97 | Přečteno: 4007 | Diskuse

Martina Studzinská

Co všechno musí zvládnout máma

Matky teenagerů se občas dostanou do velmi akčních situací, ve kterých nezřídka překvapí i samy sebe. Leckdy to bývá pořádný adrenalin.

15.9.2017 v 15:02 | Karma článku: 15.72 | Přečteno: 612 | Diskuse

Martina Studzinská

Páteční zašívárna

Je opravdu vysedávání po hospodách a lhaní náš národní sport? Je to nutné nebo se tomu dá důstojně vyhnout?

11.9.2017 v 18:24 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 458 | Diskuse

Martina Studzinská

Proč ta starší generace neumí pořádně anglicky

... „vždyť je to ostuda, všude na nás ta angličtina útočí a starší lidi kolikrát neumějí ani číslovky a třeba padesát základních slovíček.“ Stěžovala si jedna mladší kolegyně té druhé.

1.9.2017 v 19:39 | Karma článku: 44.35 | Přečteno: 11206 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Pěst železné spravedlnosti! Jednou tě člověče dostihne! Nemůžeš ji uniknout!

Na konci našeho života se každý z nás ocitne před realitou nezbytného kroku do neznáma! V bázni a v úzkostlivém tušení spravedlnosti, nepodléhající současným lidským kritériím se nám pak budou jevit všechny věci úplně jinak.

26.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 150 | Diskuse

David Gruber

Evropský den jazyků – jak jsme na tom s cizími jazyky?

Před chvílí jsem absolvoval své povídání na téma cizích jazyků naživo v pořadu Českého rozhlasu Radiofórum. Rozumím tomu, že hostů pořadů je hodně a že jeden každý má prostor pouze v řádu desítek sekund. Nicméně...

26.9.2017 v 13:41 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 284 | Diskuse

Libuse Palkova

Rodinné propletence

Když už jsme v naší soutěžio hledání synonym zmínili tchýni a jiné členy rodiny, mohli bychom se podívat na to, jak často se v literárních titulech objevují různí rodinní příslušníci a jak se v nich reflektují rodinné vztahy.

26.9.2017 v 12:30 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 238 | Diskuse

David Dvořák

K dokonání už jen chybí zahájit tisk Modrého a Žlutého práva.

Komunisti měli pro zjevování té správné a jediné nezpochybnitelné pravdy noviny „Rudé Právo“. EU fanatici a sluníčkáři by mohli v klidu zahájit tisk „Modrého Práva“, resp. „Žlutého Práva".

26.9.2017 v 12:12 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 617 | Diskuse

Martin Schwarz

Křesťanem kvůli muslimům

,Jsem ateista, ale když na to přijde, přidám se na stranu křesťanů a budu bránit naše tradice a hodnoty.'

26.9.2017 v 10:17 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 683 | Diskuse
Počet článků 128 Celková karma 18.71 Průměrná čtenost 588

Jsem sběratelka zajímavých moudrých a poučných příběhů. Potkávám je při svojí práci s lidmi. Některé jen proplují kolem a jiné mi nedají pokoj, dokud je prostě " nenadatlím".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.